top of page

В края на 2024 г. проект на Историческия музей беше сред одобрените проекти на Министерството на културата в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии. Той е на стойност 49 290,91 лв , като музеят има собствено участие. Неговото реализиране е в рамките на 8 месеца и стартира в началото на 2025 година.
Проектът „Музейна Съкровищница-обновено пространство, съвременни експозиционни решения, споделени знания и културни ценности в приобщаваща музейна среда“ е замислен да отговори на реалната потребност от помещение подходящо оборудвано и отговарящо на съвременните изисквания, в което да се представят музейни ценности: предмети и находки от благороден метал съхранявани във фонда на музея или гостуващи такива. Той залага на иновативни експозиционни решения, с използване на съвременни технически, презентационни средства и
съпътстващо оборудване.
За свои партньори музеят в Исперих е поканил регионалните музеи в Русе и Разград и Центърът за върхови постижения УНИТе на Русенски университет „Ангел Кънчев“. Предвидените три еднодневни обучителни срещи за екипа на проекта, музейни специалисти от ИМ Исперих, както и партньорските музеи целят да помогнат създаването на нов разказ от по-голямото експозиционно пространство на временната археологическа изложба към по-малкото в музейната „Съкровищница“.
Преди броени дни се проведе първото обучение, състояло се в сградата на центъра УНИТе на РУ „Ангел Кънчев“. Темата „Музеят и съвременните технологии – мост между минало и настояще. Нов живот на исторически обекти и събития, представени в 3D реконструкции/ анимации/холограмни образи и възстановки“ с лектор проф. д-р инж. Георги Христов и неговият екип запозна музейните специалисти теоретично с методите на дигитализация , а след това и практично с изготвяне на 3D изображения на движими културни ценности. Свидетелство за успешното сътрудничество на ИМ - Исперих и УНИТе е съвместният проект „Виртуалната реконструкция на мелницата при с. Беленци“, класиран в специализирана платформа за представяне на световното културно наследство https://sketchfab.com/nebulousflynn/collections/cultural-heritage-history-top-models-2024-wk-48-34540117e210456abbb78739cae3edd9
Предстоят две срещи с лектор проф. Николай Ненов, в които теоретично и практично ще обсъждаме създаването на съвременни музейни експозиции, музейни образователни продукти, както и да разказваме по различен и интересен начин историческите събития.
Заключителна дейност в проекта е откриване за посетители на временна изложба в зала Съкровищница, включваща движими културни ценности от фондовете на музеите в Исперих, Разград и Русе.
Мария Николаева – координатор на проекта



bottom of page